Faktoring w biznesie

Własny biznes jest obarczony dużym ryzykiem. Mało, że właściciel jest odpowiedzialny, nie tylko cieleśnie ale też całym swoim majątkiem, to jeszcze wpływa na prosperowanie firmy, cała sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie. Dobrym tego przykładem jest sytuacja gospodarcza wielu krajów dobie kryzysu związanego z pandemią covid-19. Jak można zobaczyć na stronach Ministerstwa Finansów w Polsce biznes z faktoringiem ma się dobrze nawet w tej trudnej sytuacji.

Co to jest Faktoring w biznesie?

Faktoring jest biznesem związanym ze sprzedażą faktur. Dzieje się to również poprzez wykupienie faktur przez zewnętrzną firmę faktoringową. Całość opiera się na po terminowym spłacaniu usługi fakturowania. Faktorant, czyli klient, gdy tylko dostarczy towar lub uświadczy jakiegoś rodzaju usługę, poprzez najczęściej systemy logistyczne typu MES czy ERP, potwierdza działanie i automatycznie przelewa opóźnioną, odroczoną zapłatę za wystawioną fakturę. Oczywiście nie ma żadnych nieregularności, bowiem cena fakturowania jest określona w zawieranej umowie. Najwięcej można uzyskać 90% wartości faktury brutto. Pozostała część pieniędzy trafia na konto sprzedawcy, oczywiście również w sposób zautomatyzowany. Każda taka transakcja finansowa, powoduje pobranie należności przez firmę faktoringową. Zatem faktoring to najprościej rzecz ujmując wystawianie faktur dla firm, które są realizowane dopiero po dostarczeniu produktu czy usługi.

Według statystyk faktoring jest naprawdę opłacalny, w ciągu 2019 roku sprzedaż faktur osiągnęła wzrost 13,7%, co dało sumę 71,2 mld złotych. Takie dane można sprawdzić w Polskim Związku Faktorów oraz w Ministerstwie finansów. Z takich usług korzysta już ponad 16,7 tysięcy firm. W Polsce jest przewaga firm średnich i małych, i to właśnie one sięgają po tego typu rozwiązania. Istnieje również termin faktoringu pełnego, który dodatkowo gwarantuje ubezpieczenie w przypadku braku zapłaty ze strony kupującego usługi czy rzeczy. Podmioty zrzeszone w PZF osiągnęły ilość 35,9 mld złotych wierzytelności, co daje Polsce blisko 51% całego obrotu gospodarczego kraju. Jak łatwo się domyśleć reszta zarobków z 71,2 mld złotych, pochodziła z rynku międzynarodowego. Rynek międzynarodowy w Polsce bardzo szybko się rozwija i wzrósł w roku 2019 o 17,6%. Oznacza to, że faktoring jest niezwykle opłacalny w Polsce. Będzie się rozwijał i na pewno przyniesie spore zyski. Faktoringowi nie jest straszny również koronawirus, pandemia covid-19. To znaczy, że jest to branża odporna na naprawdę potężne kryzysy.