Czy można zarabiać na handlu kryptowalutami?

Na czym polega handel kryptowalutami?

Handel kryptowalutami polega na spekulowaniu cenami za pośrednictwem rachunku handlowego lub kupowaniu i sprzedawaniu walut wirtualnych za pośrednictwem giełdy. W mechanizmie tym działa taka sama zasada na jakiej oparte jest zarabianie na akcjach, kupujemy jak najtaniej i sprzedajemy jak najdrożej.

Inwestorzy mogą działać na giełdach w sposób tradycyjny, czyli po prostu dokonywać transakcji za pomocą różnych podmiotów dostępnych na rynkach i zarabiać na różnicach w ich cenach. Istnieją również kontrakty  CFD które są instrumentami finansowymi i umożliwiają spekulowanie ruchami cen kryptowalut bez konieczności nabycia kryptowaluty bazowej (np.zakup satoshi a nie całego bitcoina). Inwestor może przyjąć jedną z dwóch strategii np. długą („kup”), jeśli uważa, że wartość kryptowaluty wzrośnie, lub krótką („sprzedaj”), jeśli sądzi, że wartość kryptowaluty spadnie.

Obie strategie są oparte o zasadę działania lewaru, co oznacza, że ​​wystarczy wpłacić niewielki depozyt, zwany depozytem zabezpieczającym, aby uzyskać pełną możliwość handlu na rynku walut wirtualnych. Zarówno zysk jak i strata inwestora, są obliczane zgodnie z pełną wielkością pozycji, więc dźwignia finansowa zwiększy zarówno zyski, jak i straty. Należy o tym pamiętać podczas pierwszych inwestycji. 

Gdy kupujesz kryptowaluty za pośrednictwem giełdy musisz utworzyć konto i zazwyczaj wpłacić pełną wartość aktywów, aby móc przechowywać zakupione kryptowaluty we własnym wirtualnym portfelu, dopóki ich nie sprzedaż. Wiele giełd wymaga również wpłaty depozytu, a utrzymanie kont może być bardzo drogie. Trzymanie środków na giełdach internetowych obarczone jest jednak sporym ryzykiem spowodowanym częstymi atakami hakerskimi na tego rodzaju platformy. Nie ukrywajmy ich użytkownicy mają czasem w portfelach zgromadzone miliony złotych. Najbezpieczniej jest więc przechowywać kryptowaluty na prywatnym portfelu, a transakcji dokonywać za pomocą bitomatów. Są to urządzenia służące do stacjonarnego zakupu i sprzedaży kryptowalut. Znajdziemy je również w Polsce co umożliwia nam Polski producent i operator Shitcoins.club. Za pomocą bankomatu kryptowalut inwestorzy są w stanie kupić i sprzedać kryptowaluty szybko i bezpiecznie. Przykładem jednego z najpopularniejszych urządzeń tego typu w Polsce jest Bitomat Gdansk.

Jak skonstruowany jest rynek walut wirtualnych?

Rynki kryptowalut są zdecentralizowane, co oznacza, że ​​nie są kontrolowane ani wspierane przez żaden organ centralny, taki jak np. rząd czy prywatny inwestor. Zamiast tego działają w sieci opartej o blockchain. Kryptowaluty można jednak kupować i sprzedawać za pośrednictwem giełd oraz bitomatów i przechowywać w „portfelach”. W odróżnieniu od tradycyjnych walut, kryptowaluty są najbezpieczniejszą formą cyfrowej inwestycji. Gdy jeden inwestor chce wysłać kryptowaluty innemu użytkownikowi, wysyła je do portfela cyfrowego tego użytkownika. 

Transakcja nie jest uważana za potwierdzoną, dopóki nie zostanie zweryfikowana i dodana do łańcucha bloków w procesie zwanym wydobywaniem lub kopanie. Tak w dużym uproszczeniu działa sieć blockchain. Blockchain to ogromna sieć danych, która działa poprzez rejestrowanie transakcji w „blokach” wraz z nowymi blokami dodawanymi na początku łańcucha. Łańcuch bloków jest zawsze niezmienny i potwierdzony przez wiele komputerów  w jednej sieci. Sprawia to, że transakcja oparta o działanie sieci blockchain jest nie do “zhakowania”, ponieważ jest potwierdzana przez całą sieć a nie jeden komputer. Bloki łączy ze sobą kryptografia, czyli złożony proces oparty na obliczaniu ogromnej ilości danych. Każda próba zmiany danych zakłóca połączenia kryptograficzne między blokami i może zostać szybko zidentyfikowana jako próba włamania się do  sieci.

Co wpływa na wartość walut wirtualnych?

Rynki kryptowalut są jedynie zależne od podaży i popytu. Jak już wiemy waluty wirtualne są zdecentralizowane i pozostają wolne od wielu problemów gospodarczych i politycznych, które mają wpływ na tradycyjne waluty. Faktem jest, że po sytuacji pandemicznej wartość największych graczy oraz kryptowalut spadła, ale nadal utrzymuje się na wysokim i stabilnym poziomie. Chociaż wokół kryptowalut wciąż panuje duża niepewność, tylko pojedyńcze czynniki mogą mieć znaczący wpływ na ich ceny. 

  • podaż: całkowita liczba kryptowlaut  i tempo ich uwalniania, zniszczenia lub utraty (bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku proces jakim jest np. halving bitcoina)
  • kapitalizacja rynkowa: wartość wszystkich istniejących monet i sposób, w jaki użytkownicy postrzegają jej rozwój oraz nowe możliwości; liczy się tutaj pojęcie zainteresowania rynkiem jak największej liczby inwestorów,
  • media i prasa: sposób, w jaki kryptowaluta jest przedstawiana w mediach i jak duży jest zasięg tych informacji (niestety przez zdarzające się wyłudzenia i ogólną niewiedzę społeczeństwa rynek kryptowalut stał się możliwością zarobkową dla oszustów którzy wykorzystują ludzką niewiedzę; niestety tradycyjne media często w takim świetle przedstawiają rynek kryptowalut), 
  • współdziałanie: stopień, w jakim kryptowaluta łatwo integruje się z istniejącą infrastrukturą, taką jak systemy płatności e-commerce czy zakupy i sprzedaż internetowa, 
  • ważne wydarzenia: najważniejsze wydarzenia, takie jak aktualizacje przepisów, naruszenia bezpieczeństwa czy kryzysy gospodarcze,

Bez wątpienia wszystkim tym zagrożeniom podlegają również waluty tradycyjne, ale zasadnicza różnica polega na tym, że FIAT obarczony jest jeszcze milionem innych zagrożeń, a te przedstawione w artykule są jednymi niebezpieczeństwami dla inwestorów.

Czym jest spread transakcji i depozyt zabezpieczający?

Spread to różnica między ceną kupna i sprzedaży kryptowaluty. Podobnie jak na wielu rynkach finansowych, kiedy inwestor rozpoczyna transakcję na rynku i w ogóle przygląda się rynkowi, zobaczy dwie ceny. Jeśli zechce on otworzyć długą pozycję, handluje po cenie kupna, która jest nieco wyższa od ceny rynkowej. Jeśli chce natomiast otworzyć krótką pozycję, handluje po cenie sprzedaży – nieco poniżej ceny rynkowej.

Kryptowaluty są często przedmiotem sprzedaży jakiejś części waluty wirtualnej – partiami tokenów kryptowalut używanych do standaryzacji wielkości transakcji. Ponieważ kryptowaluty są zmienne i ich wartości również, partie są zazwyczaj bardzo małe. Większość to tylko jedna jednostka podstawowej kryptowaluty. Jednak niektóre kryptowaluty są przedmiotem obrotu w większych partiach. Dźwignia finansowa to sposób na uzyskanie ekspozycji na duże kwoty kryptowaluty bez konieczności płacenia pełnej wartości transakcji z góry. Zamiast tego inwestor wpłaca niewielki depozyt, zwany depozytem zabezpieczającym. Gdy zamyka pozycję lewarowaną, jego zysk lub strata jest oparta na pełnej wielkości transakcji.

Depozyt zabezpieczający jest kluczowym elementem handlu opartego o lewar. Jest to termin używany do opisania początkowego depozytu, który inwestor wpłaca w celu otwarcia i utrzymania lewarowanej pozycji. Jeśli podejmiesz się handlu kryptowalutami z depozytem zabezpieczającym, pamiętaj, że wymagany depozyt zabezpieczający będzie się zmieniał w zależności od brokera i wielkości transakcji. Depozyt zabezpieczający jest zwykle wyrażany jako procent pełnej pozycji. Na przykład transakcja na bitcoinie (BTC) może wymagać zapłaty 10% całkowitej wartości pozycji, aby została otwarta.