Jeden z pokoi naszego mieszkania jest nam właściwie zbędny, praktycznie w ogóle z niego nie korzystamy. Ponieważ i tak stoi pusty, więc właściwie dlaczego go nie wynająć, na przykład jakiejś miłej studentce?
Wynajmujemy niepotrzebny pokój lub mieszkanie
Cóż, na pozór prosta, ale w rzeczywistości wymagająca pewnej odwagi i dogłębnego zastanowienia się przed jej podjęciem, decyzja. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę, że nasze życie ulegnie od tej pory jakieś mniejszej lub większej zmianie. Nie będziemy już sami, w naszym domu pojawi się nowa osoba, z którą, szczególnie jeśli będziemy korzystali z tej samej kuchni i łazienki, trzeba będzie jakoś ułożyć sobie współżycie. Zaletą będzie obecność być może bardzo miłej osoby, jakaś pomoc w potrzebie, no i przede wszystkim pieniądze od lokatora poważnie podreperują nasz domowy budżet.
Jeżeli decyzja o wynajęciu pokoju zapadła, warto zacząć od przejrzenia ogłoszeń, wybrać te z najbliższej okolicy i zadzwonić w kilka miejsc. Pomoże nam to zorientować się, jakie są aktualnie ceny i ile możemy zażądać za wynajem. Weźmy pod uwagę, że przy wycenie liczy się nie tylko metraż pokoju, lecz również stan kuchni i łazienki. Ogłoszenie można zamieścić w lokalnej prasie, a także w Internecie na takich portalach jak gumtree czy olx.
Strony te są chętnie przeglądane przez poszukujących, a ogłoszenia umieszcza się za darmo. Z chwilą wynajęcia pokoju należy spisać umowę, w której powinny się znaleźć nasze dane oraz dane lokatora łącznie z numerami PESEL, kwota czynszu, informacja o terminie płatności, a także informacja o terminie ewentualnego wypowiedzenia (np. 2 tygodnie, miesiąc).
Z pokoju usuwamy wszystkie nasze bibeloty, książki itp., zostawiamy tylko meble. Oczywiście, dobrze jest też przed wynajęciem przeprowadzić remont. Artykuły o tym jak przygotować taki pokój pod wynajem znajdziesz w serwisie https://www.decore.pl/.