In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Strona główna Wzmacniacze Cymer


Dlaczego CYMER?

„Znam Elsona od wielu lat i mogę powiedzieć, że będzie ciężko znaleźć większego pasjonata i doskonalszego  projektanta od niego. Jego konstrukcje są bez skazy, bardzo wiarygodne i zbudowane jak czołg. Każdy jego wzmacniacz kiedy nie gra emanuje  martwą ciszą. Kiedy gra dźwięk jest bardzo spektakularny. Słyszałem kilka jego projektów w oparciu o różne lampy i topologię. Każdy można okreslić jednym słowem: doskonałość."  –  Stereo net Australia

Elson Silva urodził się w północno-wschodniej części Brazylii, w mieście Recife.
Swoją przygodę z dźwiękiem i wzmacniaczami audio rozpoczął bardzo wcześnie. Mając kilkanaście lat skonstruował swój pierwszy wzmacniacz – mały 5,5 watowy single-end na lampach 6V6 GT. Efekt był na tyle niezły, że niedługo potem powstał kolejny projekt. Dużo mocniejszy 30 watowy wzmacniacz w trybie push-pull, o obfitym dźwięku i bardzo dobrej reprodukcji basów. Te sukcesy zachęciły młodego Elsona do dalszych eksperymentów i poszerzania wiedzy w zakresie elektroniki i akustyki. Mając 23 lata wyjechał do Rio de Janeiro i rozpoczął pracę w jednym ze studiów nagraniowych. 4 lata póżniej jako młody ale już bardzo doswiadczony inżynier studia nagraniowego, Elson Silva rozpoczął konstruowanie kompletnej konsoli Audio z 36 kanałami na wejściu, miksujacymi sygnał do 8 dyskretnych kanałów połączonych z wielośladowym, pionierskim jak na tamte czasy, magnetofonem Ampex.

Kontynuując swoją „misję” pod koniec lat 60-tych Elson Silva przeniósł się do Nowego Jorku.
Ukończył elitarną uczelnię „ RCA School of Electronics” i przez cały czas doskonalił swoje umiejętności jako projektant profesjonalnego sprzętu audio. W końcu pojawiły się poważne zlecenia jak np. kompletne zmodernizowanie studia CBS.
Przez wiele lat Elson Silva związany był z amerykańskimi studiami nagraniowymi. Swoją ogromną wiedzę zawodową wykorzystywał do tworzenia coraz to doskonalszych konstrukcji wzmacniaczy lampowych, które do dziś są jego pasją.

Pod koniec lat 80-tych Eslon Silva wyjechał do Australii i zajął się produkcją własnych wzmacniaczy pod marką Cymer. Produkcja to jednak w tym wypadku niewłaściwe słowo. W praktycznie jednoosobowej „fabryce” powstają powoli kolejne egzemplarze lampowców w różnych topologiach.
Dzisiaj Eslon Silva uznawany jest w Australii za lampowego Guru. O doskonałości jego konstrukcji świadczy fakt, że większość audiofili swoje często wieloletnie poszukiwania idealnego wzmacniacza kończy na urządzeniu z napisem Cymer.

Wszystkie konstrukcje Elsona Silvy mają jedną niespotykaną w większości innych wzmacniaczy lampowych cechę : SZUM I PRZYDŹWIĘK TRAKTOWANY W LAMPOWCACH JAKO NORMA JEST W TYM WYPADKU ZEROWY!  Transformatory we wzmacniaczach Cymer są ręcznie nawijane z najlepszych materiałów dostępnych w Australii. Siedmiokrotny interleaving pozwala na uzyskanie niskiej pojemności i wysokiej indukcyjności a także bardzo niskich przecieków indukcyjnych pomiędzy zwojami.
Uziemienie typu "floating ground", prowadzone jest w taki sposób, żeby szum i przydźwięk (słyszalny w innych wzmacniaczach firm konkurencyjnych ) był zupełnie wyeliminowany.
Gapping – czyli dopasowanie transformatora do reszty części układu doprowadzony jest do absolutnej perfekcji. W każdym wzmacniaczu dopasowywany jest indywidualnie, nie kalkulowany. Pomaga to w uzyskaniu szerokiego pasma i szczególnie czystego głębokiego basu oraz nieprzeciętnej dynamiki
Wzmacniacze Silvy nie wykorzystują żadnych płytek drukowanych. Cechuje je bezpośrednie łączenie pomiędzy elementami - okablowanie typu „point to point".

 
Monobloki Cymer 300B SE 9.1 Single Ended

Monobloki Cymer 300B SE 9.1 Single EndedTransformatory wzmacniaczy Cymer są ręcznie nawijane z najlepszych materiałów dostępnych w Australii. Siedmiokrotny interleaving pozwala na uzyskanie niskiej pojemności i wysokiej indukcyjności a także bardzo niskich przecieków indukcyjnych pomiędzy zwojami.

Uziemienie typu "floating ground", prowadzone jest w taki sposób, żeby szum i przydźwięk (słyszalny w innych wzmacniaczach firm konkurencyjnych ) był zupełnie wyeliminowany.
Gapping - czyli dopasowanie transformatora do reszty części układu doprowadzony jest do absolutnej perfekcji. W każdym wzmacniaczu dopasowywany jest indywidualnie, nie kalkulowany. Pomaga to w uzyskaniu szerokiego pasma i szczególnie czystego głębokiego basu oraz nieprzeciętnej dynamiki

Wzmacniacze Silvy nie wykorzystują żadnych płytek drukowanych. Cechuje je bezpośrednie łączenie pomiędzy elementami - okablowanie typu „point to point.

Specyfikacja techniczna CYMER 300B SE 9.1 Single Ended

Na wyjściu wzmacniacza znajdują się kondensatory Mundorf, silver in oil. Wszystkie rezystory są poddane oksydyzacji w celu uzyskania wysokiej stabilności. We wzmacniaczach został użyty zasilacz elektroniczny Nippon. Monobloki dostarczane są z lampami Electro-Harmonix i pasywnym przedwzmacniaczem z 3 wejściami RCA.

  • Moc wyjściowa: 9W
  • Pasmo przenoszenia: 20 Hz do 20 KHz ± 2 dB
  • Impedancja wyjściowa: 4 Ω i 8 Ω
  • Impedancja wejściowa: 50 kΩ (dla całego zakresu mocy 9W)
  • Czułość wejściowa: 550 mV
  • S/N: 90 dB
  • Lampy : 300B x1, 12AX7 x1, 12BH7 x1
  • Rozmiary : 435 x 320 x 200 mm
  • Waga: 19.7 Kg

 

Zapraszamy do lektury recenzji przedwzmacniacza liniowego i lampowego wzmacniacza mocy Cymer by Elson Silva SE 9.1.


Więcej…
 


Copyright © 2018 - 300B Systemy High End