In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Strona główna Nowości Brazylijczyk z Australii - Cymer 300B SE 9.1
Brazylijczyk z Australii - Cymer 300B SE 9.1

Kolejna odsłona uwielbianej przez audiofilów lampy 300B w układzie SET ! We wzmacniaczu CYMER 300B SE 9.1 spotykamy się z jedną z najbardziej cenionych lamp we wzmacniaczach hi-endowych, lampą Electro Harmonix 300B z tzw. złotej linii. Zapraszamy do lektury najnowszej recenzji tego wzmacniacza w Magazynie AUDIO nr 7-8/2010 http://audio.com.pl/testy/cymer-300b-se-91:2 Poniżej kilka fragmentów z tej recenzji.

"(...) Użycie pojedyńczej 300B nie jest zaskoczeniem dla zorientowanego w temacie audiofila. Mimo dostępności konstrukcji push-pull, to właśnie te skryte w układzie SET (Single Ended Triode) są źródłem największych emocji.

Królewska lampa w królewskiej kategorii, bez wszystkich komplikacji niesionych przez przeciwsobny stopień push-pull, na czele z przejściem przez "zero" (szczególnie groźnego właśnie w konstrukcjach lampowych, gdzie znacznie trudniej o dwa identyczne elementy niż w świecie półprzewodników), ale także z kluczowym ograniczeniem...Niska moc wyjściowa zmusza właścicieli wzmacniacza wykonanego na bazie pojedyńczej 300B do poszukiwań odpowiednich kolumn głośnikowych.

(...)Dopasowanie poszczególnych sekcji wzmacniacza odbywa się z wyjściowo wykalkulowanymi parametrami, jednak każdy egzemplarz jest mierzony i dostrajany indywidualnie. Urządzenie nie ma żadnych drukowanych płytek (wyłączając druk w sekcji zasilacza), wszystkie połączenia wykonywane są metodą punkt w punkt. Na wyjściu pracują drogie olejowe kondensatory Mundorfa, zasilacz bazuje na elementach Nippon oraz półprzewodnikach.

(...)Idealnie spleciona ze środkiem góra pasma brzmi, ponownie w odniesieniu do wzmacniacza lampowego, odważnie i dziarsko. Nie pozwala jednak na zmianę charakteru nawet najostrzejszych dźwięków. To wręcz niewiarygodne, z jaką siłą i zdecydowaniem potrafią brzmieć instrumenty dęte, ile energii i bezpośredniości mają blachy - z urządzenia lampowego. Każdy z tych dźwięków ma perfekcyjnie ukształtowaną strukturę, w której nie tylko idealnie słychać poszczególne składniki, ale i czuć swobodę.

(...)Producent podkreśla znaczenie transformatorów i dopasowania poszczególnych sekcji wzmacniacza dla niskich szumów; poniesione nakłady przyniosły tu rzeczywiście wyraźne korzyści, szumy na poziomie -90 dB to dla konstrukcji lampowej duże osiągnięcie.

(...)Na koniec warto też zwrócić uwagę na bardzo wysoką czułość końcówek. Do pełnego wysterowania wystarczy zaledwie poziom 0,3 V - to napięcie, jakie często spotyka się we wzmacniaczach zintegrowanych, dlatego użycie przedwzmacniacza pasywnego jest jak najbardziej zasadne i w żadnej mierze nie ogranicza (mocowo) potencjału urządzeń, nawet we współpracy z typowym, dysponującym standardowym napięciem 2 V na wyjściu odtwarzaczem CD."

 
Copyright © 2018 - 300B Systemy High End