In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Strona główna London ( Decca ) O firmie London (Decca)
Dlaczego London (Decca)?

Brytyjska firma Decca rozpoczęła działalność jeszcze w XIX wieku, natomiast jej pierwsze związki z muzyką datuje się na lata 1914-1918. Wtedy to powstał przenośny gramofon, który znalazł powszechne zastosowanie w okopach trwającej wówczas I wojny światowej. 

W czasie II wojny światowej w latach 1939-45 na prośbę rządu brytyjskiego Decca opracowuje system rejestrujący pełen zakres częstotliwości FFRR (full frequency range recording) służący do identyfikacji brytyjskich okrętów podwodnych i odróżniania ich od niemieckich.

Wykorzystując system FFRR w 1944 roku Decca wypuszcza pierwszą płytę muzyczną opartą na tym standardzie. Niedługo potem w 1951 roku wprowadza na rynek premierową płytę długogrającą, początkowo monofoniczną, która w roku 1958, wyparta zostaje przez płytę stereo
Inżynierowie Bayliff  i Cowie  opracowują system Decca FFSS (Full Frequency Stereophonic Sound)  dzięki któremu powstaje nowe ramie gramofonowe oraz seria głowic do tego ramienia Mk I –Mk III.  W międzyczasie zespół konstruktorów tworzy pierwsze urządzenie przeznaczone na rynek konsumencki – radio gramofon „Decola” z wbudowanymi pięcioma głośnikami.
W 1965 roku, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów Decca opracowuje nową główkę i wkładkę (Mk IV) z eliptycznym ostrzem, dzięki której głowice Decca mogą być używane z  ramionami innych producentów.

W 1974 roku powstają nowe wkładki gramofonowe o zmniejszonej masie - London Blue i specjalnie selekcjonowana wersja eksportowa Grey.  Na bazie tych wkładek powstają  nowe wersje - Maroon  z igłą sferyczną i Gold z eliptyczną. Wkładki te posiadają już mocowanie o ½ calowym rozstawie śrub który wkrótce stanie się standardem obowiązującym do dzisiaj. W tym czasie Decca wprowadza do oferty również nowe lżejsze ramię – London International.
W 1976 roku Decca staje się pierwszym producentem który zaoferował klientom szczotkę do czyszczenia płyt wykonaną z włókien węglowych.

Kolejny przełom następuje w  roku 1985, kiedy to na rynek zostaje wprowadzona wkładka Super Gold o zmodyfikowanym kształcie obudowy, z igłą Van Den Hul’a.

W 1989 właściciele firmy Decca podejmują decyzję o zamknięciu zarówno działu Decca Radio &TV jak i działu Produktów Specjalnych ( Hi-fi).  Jednak produkty Decca nie znikają z rynku. John Wright, inżynier firmy i Brian Smith  z Presence Audio uzyskują licencję na kontynuowanie produkcji urządzeń Decca pod skrzydłami nowej marki London.

Pierwszym nowym produktem firmowanym marką London jest zaprojektowany w 1990 roku przez Martina Bastina Decapod – aluminiowa platforma mocująca wkładkę do główki.
Decapod oferowany jest jako opcja montowana fabrycznie do wkładki.

W 1992 roku powstaje pierwszy zaprojektowany przez Johna Wrighta nowy model wkładki. Jest to to Jubilee z dwuczęściową aluminiową obudową oraz ostrzem igły o zwiększonej powierzchni śledzenia rowka.
W roku 1995 opracowana zostaje nowa wersja wkładki Super Gold z igłą o zwiększonej powierzchni śledzenia rowka-zapożyczoną z droższego modelu Jubilee.
Nowy wiek przynosi najbardziej zaawansowaną jak do tej pory konstrukcję w historii firm Decca i London. W 2004 roku z pomocą Conrada Masa (Avid turntables) zespół inżynierów konstruuje wkładkę Reference z dwuczęściową obudową i ultra lekką igłą (fine line)

Każdy z pięciu dostępnych obecnie modeli można zamówić z igłą do odtwarzania monofonicznych płyt szelakowych 78obr/min.

W ostatnich latach, idąc z duchem czasu firma London stworzyła nowy model wkładki przeznaczony specjalnie dla DJ’ów .

 
Copyright © 2018 - 300B Systemy High End