In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Strona główna Kolumny głośnikowe WHT Kolumna głośnikowa WHT PR4
Kolumna głośnikowa WHT PR4

Kolumna głośnikowa WHT PR4

Projektowanie głośników przy pomocy komputera jest zajęciem pod każdym względem bardzo przyjemnym.
Włączamy komputer, wybieramy głośnik niskotonowy czyli woofer, do tego do kompletu tweeter (najlepiej dobrej firmy X lub Y) i przy pomocy wszystkich dostępnych danych już projektujemy kolumnę głośnikową.

Uciecha czyli FUN jest z tego całkiem spora; popijamy sobie kawę, a kolumnę wymyśla nam maszyna z odpowiednio sprytnym programem.
Ktoś kto opracował taki program miał niewątpliwie duże pojęcie o programowaniu, być może trochę wiedzy (w teorii) o akustyce, ale podejrzewamy że pojęcie o prawdziwym brzmieniu instrumentow w tym wypadku było blisko zera.

Nie przeszkadza to oczywiście żeby przy pomocy dostarczonych nam wcześniej przez wspomnianą firmę X  głośników nasza nowa konstrukcja osiągnęła znakomite brzmienie… Rzecz jasna na razie wiemy to tylko z wykresów na ekranie monitora. Wpatrujemy się więc w ten ekran z satysfakcją wirtualnego konstruktora i kontemplujemy wspaniałość naszego dzieła…

Tak naprawdę w tym samym programie przydałaby się opcja pod nazwą „Test w jednym z audiofilskich czasopism”. Niestety nie możemy jej znaleźć, więc po  paru tygodniach zmagania się z budową prototypu jesteśmy gotowi na pierwszy odsłuch. Podłączamy kable, resztę sprzętu, wkladamy płytę, wciskamy „play” i …. Noo nie jest źle, jest co prawda trochę gorzej niż przedstawiał to idealny wykres…ale przecież możemy coś jeszcze pozmieniać! Na przykład wybrać inną zwrotnicę, zmodyfikować skrzynię itd.
Przecież mamy komputer który za nas "wszystko” zrobi no i to opogramowanie, które tanie nie było więc spokojnie jeszcze raz lub nawet dwa wszystko sprawdzi i pomierzy.
Po paru dniach kolejnych zmagań ze zmianami i przeróbkami robimy pomiar – symulacja pokazuje, że jest super, więc znowu  odsluch i .... no lepiej, lepiej ale  jakoś jeszcze lepiej wyglądało to na ekranie…zatem do zmian….

Tak właśnie, lub bardzo podobnie wygląda projektownie kolumn w wiekszości firm. WHT nie było tu żadnym wyjątkiem. Niewiele pomagał fakt że np.woofery już od dłuższego czasu były produkowane na specjalne zamówienie WHT.
Kolosalna zmiana nastąpiła w momencie kiedy WHT stało sie współwłaścicielem australiskiej firmy produkującej głośniki. Dla inżynierów WHT otworzyły się możliwości, polegające nie tylko na konstruowaniu od podstaw własnych wooferow i tweetrów, ale przede wszystkim  możliwości wykonania niezliczonej ilości prototypów. Prototypów, które od początku mogą być projektowane i tworzone nie dla kolumny tubowej, ale konkretnie dla reflektora czyli nowego typu kolumny SCOOP.

Począwszy od sposobu nawijania cewek, konstrukcji magnesów i ustawiania szczeliny, aż do wykonywania własnych papierowych membran i resorów, konstruktorzy WHT mieli nareszcie okazję wykonać naprawdę własny głośnik.
Największym zaskoczeniem dla ekipy WHT były zmiany, które bardzo łatwo można bylo wychwycić podczas odsłuchów. Jak można się domyślać wykresy pomiarowe pierwszych pięciu prototypów różniących się znacznie budową pozostawały praktycznie takie same!
Woofer został nareszcie zbudowny w taki sposób, że optymalnie pasował do kolumny PR4 .
Można było osiągnąć bardzo wysoką sprawność 102 decybeli i jednocześnie dopasować charakterystykę woofera do bardzo szybkiego i sprawnego głośnika wstęgowego. Prawdziwą  zaletą tego 12-calowego woofera jest możliwość pracy bez zwrotnicy, która normalnie zwalniałaby jego reakcje, powodując przesunięcia fazowe oraz pogorszenie sprawności. Pasywna zwrotnica projektowna w warunkach 1watt/1metr zaczyna przepuszczać sygnał i przestaje filtrować wraz ze zwiększaniem mocy. Czyli po prostu przy głośniejszym odsłuchu pasywna zwrotnica przestaje pracować tak jak powinna.

Kosz głośnika w PR4 został odlany z czystego aluminium i pozłocony. Jest to  najdroższa ale i najskuteczniejsza opcja. Czyste aluminum najlepiej odprowadza ciepło, znacznie lepiej niż stopy różnych metali powszechnie  używane przez  firmy produkujące głośniki. Aluminiowy kosz woofera PR4 ma o 30% więcej masy niż największy kosz JBL czy Electrovoice’a. Ma to  niebagatelny wpływ na lepsze wytłumianie drgań wewnętrznych. Natomiast złocenie kosza nie jest absolutnie ani fanaberią WHT, ani zabiegiem estetyczno – kosmetycznym. Można oczywiście tak sądzić ale w rzeczywistości złocenie jest przede wszystkim zabiegiem zapobiegającym utlenianiu się aluminium.

Cewka głośnika o 3 calowej średnicy jest nawijana miedziowanym drutem aluminiowym o spłaszczonym przekroju. W zasadzie można go okreslić jako taśmę. W 12 calowych głośnikach niskotonowych często pojawia się problem z przetwarzaniem górnego zakresu środkowych czestotliwosci.  Tzw. "beaming" czyli „krzyczący środek” jest typowym objawem dla głośników z cewkami o mniejszej średnicy. Aby go zlikwidować trzeba precyzyjnie dobrać wymiar cewki. W przypadku woofera dla PR4 proces ten trwał dość długo ale osiągnięto efekt w pełni zgodny z zamierzeniami.

W tym miejscu pozwolimy sobie na refleksję która dzisiaj jest dla nas czymś oczywistym: Tylko prawdziwie ręczne wykonanie, precyzyjna selekcja części oraz dokładne parowanie cewek i membran dają gwarancję wyprodukowania pary głośnikow o idealne zgodnych parametrach. 

Dane techniczne WHT PR4:

 • 2  drożna konstrukcja typu reflektor
 • Głośniki: 
  • Woofer: 12'' śrenio/niskotonowy WHT.
   Super lekka papierowa membrana
  • Tweeter:  wstęgowy, 7.3" (115mm ) / 4.5" (115mm) Pasmo przenoszenia tweetera: 730Hz-42KHz 
   Wewnętrzne okablowanie: taśmy ze srebra ( srebro poddane procesowi podgrzewania i wyciągania w celu zwiększenia przewodności) łączące bezpośrednio, bez lutowania
 • Pasmo przenoszenia:  37Hz- 42KHz +/- 3dB
 • Skuteczność:  102dB spl (2.83,1m)
 • Nominalna impedancja: 8 Ω ( minimum 5Ω)
 • Częstotliwość zwrotnicy: 
  • woofer: bez zwrotnicy, 
 • Odcięcie tweetera: 1200Hz z kondensatorami Mundorf silver/oil 
 • Zalecana moc wzmacniacza:  0.5Watt - 500Watts
 • Wymiary: 
  • Wysokość:  61 cm ( 24")
  • Szerokość:  40cm  ("15,7")
  • Głębokość:  29cm (11,4")
 • Waga netto:  35 kg (77lbs) jeden głośnik
 • Wykończenie: Czarny lakier fortepianowy / Skóra / Jarrah
 
Copyright © 2018 - 300B Systemy High End