In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Strona główna Kolumny głośnikowe WHT Kolumna głośnikowa WHT PR1
Kolumna głośnikowa WHT PR1

Kolumna głośnikowa WHT PR1Model PR1 MKII to wynik fascynacji konstruktorów WHT jednym konkretnym typem głośnika tubowego określanego jako reflektor. Jest to zupełnie nowe rozwiązanie łączące w sobie najlepsze cechy różnych rodzajów kolumn tubowych.

W fachowych podręcznikach dotyczących budowy kolumn głośnikowych ten typ konstrukcji nazywany jest "Direct Radiating plus Rear Horn Loading" Można też spotkać określenie: "Single rear horn loaded (scoop) bass enclosure". Na pierwszy rzut oka kolumny WHT mogą przypominać zmodernizowaną wersję takiego właśnie horna ale po dokładnym zapoznaniu się z budową PR1 widać, że nie jest to ani "horn" ani też "Tranmission Line" a raczej hybryda trzech typów kolumn bardzo trafnie nazwana reflektorem.

Już we wcześniejszych konstrukcjach oryginalnej kolumny "Scoop" firma WHT zrezygnowała z wewnętrznego horna i pozostawiła samą łyżkę czyli "scop". Podstawowa różnica pomiędzy "rear load horn " a reflektorem WHT polega na natychmiastowym odbiciu fal dźwiękowych generowanych przez tylny wychył memebrany woofera.

Typowy Rear Horn Loading/Scopp charakteryzuje niewielkie podbicie niskich częstotliwości a także mechaniczne wycięcie pasma powyżej 150 HZ powodując, że ze scoopa czyli łyżki wydobywają się tylko niskie częstotliwości. W nowej konstrukcji WHT typu reflektor poprzez łyżkę generowane jest cale pasmo kreowane przez wychylenie tylne membrany woofera.

Sama łyżka czyli w tym wypadku "jarrach scoop" działa jakby 18 calowa pasywna membrana w odróżnieniu od typowego "scoop" ( łyżki ) w konstrukcji horn. Dźwięk Reflektora jest przyspieszony w porównaniu z pierwotną konstrukcją, która posiadała "folded horn".

Gdybyśmy porównali typową 2 drożną kolumnę głośnikową (woofer 8 cali plus tweeter ) identycznych rozmiarów, moglibyśmy zaobserwować że taka kolumna generuje dźwięk wyższych częstotliwosci z tweetera, resztę z woofera i niskie tony z niewielkiego wylotu bass reflexu. Cała reszta kolumny, czyli 70% powierzchni kolumny typowej, nie bierze udziału w rozprowadzaniu fal dźwiękowych czyli jest martwa, podczas gdy w reflektorze WHT praktycznie cała kolumna i jej tył czyli łyżka wspomagają woofer i generują fale dźwiękowe. W specyfikacjach technicznych PR1 MK II występuje jako dwu drożny reflektor ale dzięki aktywnej roli łyżki tak naprawdę otrzymujemy trójdrożną konstrukcję.

W tym miejscu możemy przytoczyć kilka różnic między poprzednią wersją PR1, która była pozytywnie opisana przez internetowy magazyn 6moons i nowa wersja PR1 MK II. Tak naprawdę dwa to różne głośniki. W poprzedniej wersji woofer pracował ze zwrotnicą a elementy i okablowanie były lutowane. Skuteczność głośników była o 2 decybele niższa.

Przez wiele lat trwały prace nad nowym 8 calowym wooferem o większej sprawności i szerszym paśmie przenoszenia niż w poprzedniej wersji PR1 i co najważniejsze pozwalającym na prace bez zwrotnicy ale zastosowano go dopiero w nowej wersji PR1 MKII. Widoczny grzybek w środku woofera spełnia zadanie mechanicznej blokady wyższej średnicy.
To samo dotyczy wstęgowego tweetera który został zmodernizowany i dopasowany sprawnością do nowego typu woofera.

Dążenie do doskonałości w przekazie sygnału objawia się też w okablowaniu wewnętrznym kolumn. Sygnał prowadzony jest specjalnie wytwarzanymi do tego celu srebrnymi taśmami. W połączeniach nie stosuje się lutowania tylko mechaniczne zaciskanie. Przy głośnikach taśmy zaciskane są bezpośrednio na przewodach odchodzących od membrany.

Po wieloletnich doświadczeniach konstruktorzy WHT, a należy tu przypomnieć że większość z nich to byli profesjonalni muzycy, zmienili diametralnie proces powstawania nowych konstrukcji. Starsza wersja PR1 to wynik metody "najpierw pomiary potem odsłuch". Najnowsza wwersja PR1 MK II powstała już według nowej metody, kiedy 90% testów polegało na odsłuchu w większości materiałów nagranych przez samych konstruktorów a pomiary to już tylko 10%.

 • 2 drożna konstrukcja typu reflektor z Jarrah scoop pracującym jak 18" pasywna membrana.
 • Głośniki: 
  • 8" WHT średnio-/niskotonowy (bez zwrotnicy) woofer. Papierowa membrana.
   Wewnętrzne okablowanie: taśmy ze srebra ( srebro poddane procesowi podgrzewania i wyciągania w celu zwiększenia przewodności) łączące bezpośrednio, bez lutowania, woofer z zaciskami 
  • Tweeter: wstęgowy, 4.3", 96 db/M/W 
   Pasmo przenoszenia Tweetera: 1350 Hz -42KHz.
   Okablowanie srebrne taśmy, bez lutowania.
 • Pasmo przenoszenia: 28Hz- 42KHz ± 3dB
 • Skuteczność: 96dB spl (2.83,1m)
 • Nominalna impedancja: 10 Ω ( minimalna 8 Ω)
 • Częstotliwość zwrotnicy:
  • Woofer: bez zwrotnicy
 • OdcięcieTweetera: 1700 Hz
 • Zalecana moc wzmacniacza: 1 - 350 Watt
 • Wymiary:
  • Wysokość: 109 cm ( 43")
  • Szerokość: 28cm  (11")
  • Głębokość: 35.5cm (14")
 • Waga netto: 42 kg (94 lbs) jeden głośnik
 • Wykończenie: Czarny lakier fortepianowy / Skóra / Jarrah

Zapraszamy do lektury recenzji kolumn WHT PR1 MkII Falcon.

"Cymer 300B SE 9.1, Cymer PA 3.1,  WHT PR1 MkII Falcon, okablowanie: Transparent PSC"
- "Magazyn hi-fi" nr 1/10, dodatek do "Hi-Fi i Muzyka" nr 3/2010  .

" O firmie Cymer w Europie słyszało niewielu. Nazwisko właściciela i konstruktora - Elsona Silvy - również niewiele mówi. A przecież ten Brazylijczyk jest największym lampowym guru na najmniejszym z kontynentów.

(...) WHT nie jest tak enigmatyczną firmą jak Cymer. Ma swoją stronę internetową, można także znaleźć recenzje produktów. Powstała w 1994 roku, a wśród założycieli są zawodowi muzycy. Postawili sobie za cel opracowanie kolumn, które będą grały naturalnie - tak by dźwięk maksymalnie zbliżał się do tego, co znali z własnych koncertów.

(...) Ale zamiast tego podsumuję całą opinię następująco - australijski system nie zajmuje się odtwarzaniem dźwięku - on po prostu gra każdą muzykę, a analiza traci sens w obliczu spójnej, bogatej w barwy, dynamicznej i przestrzennej prezentacji.

(...) Znakomity, chwytający za serce system, oparty na kultowych lampach niskiej mocy. Amator wzmacniaczy lampowych musi go posłuchać. Pozostali audiofile przynajmniej powinni. Możliwe, że ich świat nigdy już nie będzie taki, jak przedtem."

 
Copyright © 2018 - 300B Systemy High End