In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Dlaczego WHT?

15 lat temu firma pod nazwą WHT postawiła sobie za cel wyprodukowanie kolumn głośnikowych w których zostanie wykorzystane wychylenie membrany woofera w obie strony. Kolumn, które będą mogły być słyszalne w pełnym paśmie, bez  przesunięć fazowych.

W tym miejscu powinniśmy przypomnieć kilka faktów, które jakby celowo zostają od lat pomijane i nikt do tej pory nie "odważył się " chociaż poruszyć parę z tych zagadnień.
 1. Prawie 99% produkowanych w ostatnich 20 latach głośników  to tzw. "ported design". Jest to łatwa do wyprodukowania konstrukcja kolumny głośnikowej, jednak z bardzo poważnymi wadami i sporym kompromisem dźwiękowym. Podstawową wadą tego typu kolumn głośnikowych jest to, że ruch membrany woofera w tył produkuje energię, która rozsadza kolumnę od środka, co powoduje zniekształcenia niemierzalne metodami konwencjonalnymi.
   
 2. Konstrukcja ported ma bardzo poważny problem z prezentacją niskich tonów. Pomiędzy 70 -140 Hz niskie tony są bardzo uwypuklone i to nienaturalne "podbicie " basu tak przypadło do gustu użytkownikom, że brak tego podbicia uznawany jest też za brak basu.
   
 3. Różnica pomiędzy głośnikami o wysokiej sprawności i niskiej sprawności  jest błędnie interpretowana. Większość głośników jakie firmy oferują  jest o bardzo niskiej sprawności, ale  "dobrze wyszkolony" sprzedawca jest w stanie wytłumaczyć klientowi, że dla głośnika o sprawności 87 dB  po prostu trzeba kupić wzmacniacz o dużej mocy i po problemie. Niestety problem nawet jest wtedy większy. Zalecamy aby podane poniżej fakty czytać na siedząco !
  Głośnik o sprawności 99dB ( A ) jest w stanie przekazać tylko 5% energii wzmacniacza, a głośnik o sprawności 87 dB ( B) około 0.3 %. W momencie kiedy głośnik A będzie odtwarzał detale o bardzo niskim poziomie nagrania, membrana głośnika B nawet nie drgnie. Umiarkowana głośność będzie swobodnie przekazywana przez głośnik A, a ten sam sygnał głośnik B odczyta jako cichy. Bardzo głośny sygnał głośnik A przekaże bez problemu i ze sporą dynamiką, gdy w tym samym czasie głośnik B będzie zaczynał przesterowywać. Stosowanie wzmacniacza o dużej mocy do głośników o małej sprawności spowoduje tylko większe rozgrzewanie się cewki woofera. Należy też pamiętać, że głośniki o impedancji 4 ohm powodują zawężenie pasma i wzrost zniekształceń o połowę.
Większość konstruktorów w firmie WHT to byli lub obecni profesjonalni muzycy, którzy doskonale wiedzą jak brzmią instrumenty na żywo. Brak dynamiki, przesunięcia fazowe i nienaturalnie podbite niskie częstotliwości w typowych systemach głośnikowych nie mogły być zaakceptowane przez firmę WHT. W 1994 roku WHT rozpoczęło produkcję głośników opartych na tzw. " J bin"  lub "scoop", ale początki doświadczeń z tymi rozwiązaniami sięgają roku 1978. Może z zewnątrz konstrukcje WHT nie wyglądają na rewolucyjne rozwiązania, ale po sprawdzeniu co jest w środku okazuje się, że po tubie nic nie zostało a zupełnie nowym rozwiązaniem jest  REFLEKTOR, który pozwala na 100% wykorzystanie ruchu membrany.
 
Od 2005 roku firma WHT jest też współwłaścicielem australijskiej firmy produkującej głośniki od 1955 roku  (odpowiednik amerykańskiego JBL lub też Aletc Lansing). Połączenie tych firm  pozwoliło ekipie WHT eksperymentować z wooferami i tweeterami a wynikiem tego są  woofery i tweetery o wysokiej sprawności i jakości. Te właśnie nowe wooferywstęgowe tweetery ( tweetery  składane są w fabryce WHT ze sprowadzanych elementów ) mogą być odsłuchiwane z odległości 1.5 do 50 metrów, bez efektu krzykliwego brzmienia, które charakteryzuje typowe głośniki PA używane w systemach Hi-Fi.
 
Komponenty takie jak cewki i membrany oraz części wstęgowego tweetera są  selekcjonowane i parowane przed wyprodukowaniem woofera lub tweetera, co zapewnia wprost idealne odtwarzanie kanału lewego i prawego. Poprzez łączenie wypróbowanych metod (nie stosowanych przez konkurencyjne firmy ze względu na wysoki koszt) z nowoczesnymi rozwiązaniami, firmie WHT udało się wyprodukować  woofery i tweetery o idealnym dopasowaniu sprawności tych elementów. Woofery WHT pracują w kolumnie bez zwrotnicy, co pozwala na odtworzenie najbardziej zbliżonego do rzeczywistości  brzmienia instrumentów. Połączenie srebrną taśmą bez lutowania minimalizuje zniekształcenia i zmniejsza oporność wewnętrznych przewodów.
 
W 2006 roku WHT rozpoczęła współpracę z  Sydneyską firmą Polymer Engineering, która specjalizuje sie w technologii CNC. Nowi konstruktorzy to:
 • Andrew Fraser - właściciel i główny konstruktor,
 • Jamie McKenzie - odpowiedzialny za wykończenia,
 • Phil Edgeley - muzyk, konstruował wiele głośników ( http://www.philedgeley.com/ ),
 • Steven Boyd - koordynuje prace nad głośnikami i opracował nową metodę produkowania membran,
 • Scott  Dalgainns - miał parę pomysłów dotyczących głośników i nie powinien być też tu pominięty.
W projektowaniu serii PR brało udział ponad 30 konstruktorów i muzyków. Warto wspomnieć, że wszystkie kolumny głośnikowe projektowane są do istniejących wooferów, których konstrukcji już się nie zmienia. W przypadku wszystkich wooferow WHT zostały one tak zaprojektowane, aby pracowały optymalnie w kolumnach.
 
Idealnym dla konstruktorów WHT byłby jeden głośnik pełno pasmowy czyli przenoszący pasmo od 20Hz do 20 K Hz, ale taki głośnik jeszcze nie został zbudowany. WHT stosuje więc 2 drożne głośniki. PR1 i PR3 mogą współpracować z lampowymi wzmacniaczami malej mocy klasy A np. 300B SET, ale też z tranzystorowym wzmacniaczem o mocy 500Watt. PR4 i PR2 mogą pracować ze wszystkimi wzmacniaczami, nawet tak małej mocy jak lampowy 0.5 Watt, ale też ze wzmacniaczami o mocy 800 Watt.
Subwoofery Bass Clef i Mini Sub dopełniają barwę dźwięku i cechują się szybkim, bardzo zintegrowanym naturalnym basem. Ich konstrukcja oparta jest na bardzo lekkiej, 15  calowej membranie ze sprawnością 102 dB ( Bass Clef).
 
Copyright © 2018 - 300B Systemy High End