In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Strona główna Kolumny głośnikowe WHT
Kolumny głośnikowe WHT


Dlaczego WHT?

15 lat temu firma pod nazwą WHT postawiła sobie za cel wyprodukowanie kolumn głośnikowych w których zostanie wykorzystane wychylenie membrany woofera w obie strony. Kolumn, które będą mogły być słyszalne w pełnym paśmie, bez  przesunięć fazowych.

W tym miejscu powinniśmy przypomnieć kilka faktów, które jakby celowo zostają od lat pomijane i nikt do tej pory nie "odważył się " chociaż poruszyć parę z tych zagadnień.
 1. Prawie 99% produkowanych w ostatnich 20 latach głośników  to tzw. "ported design". Jest to łatwa do wyprodukowania konstrukcja kolumny głośnikowej, jednak z bardzo poważnymi wadami i sporym kompromisem dźwiękowym. Podstawową wadą tego typu kolumn głośnikowych jest to, że ruch membrany woofera w tył produkuje energię, która rozsadza kolumnę od środka, co powoduje zniekształcenia niemierzalne metodami konwencjonalnymi.
   
 2. Konstrukcja ported ma bardzo poważny problem z prezentacją niskich tonów. Pomiędzy 70 -140 Hz niskie tony są bardzo uwypuklone i to nienaturalne "podbicie " basu tak przypadło do gustu użytkownikom, że brak tego podbicia uznawany jest też za brak basu.
   
 3. Różnica pomiędzy głośnikami o wysokiej sprawności i niskiej sprawności  jest błędnie interpretowana. Większość głośników jakie firmy oferują  jest o bardzo niskiej sprawności, ale  "dobrze wyszkolony" sprzedawca jest w stanie wytłumaczyć klientowi, że dla głośnika o sprawności 87 dB  po prostu trzeba kupić wzmacniacz o dużej mocy i po problemie. Niestety problem nawet jest wtedy większy. Zalecamy aby podane poniżej fakty czytać na siedząco !
  Głośnik o sprawności 99dB ( A ) jest w stanie przekazać tylko 5% energii wzmacniacza, a głośnik o sprawności 87 dB ( B) około 0.3 %. W momencie kiedy głośnik A będzie odtwarzał detale o bardzo niskim poziomie nagrania, membrana głośnika B nawet nie drgnie. Umiarkowana głośność będzie swobodnie przekazywana przez głośnik A, a ten sam sygnał głośnik B odczyta jako cichy. Bardzo głośny sygnał głośnik A przekaże bez problemu i ze sporą dynamiką, gdy w tym samym czasie głośnik B będzie zaczynał przesterowywać. Stosowanie wzmacniacza o dużej mocy do głośników o małej sprawności spowoduje tylko większe rozgrzewanie się cewki woofera. Należy też pamiętać, że głośniki o impedancji 4 ohm powodują zawężenie pasma i wzrost zniekształceń o połowę.
Większość konstruktorów w firmie WHT to byli lub obecni profesjonalni muzycy, którzy doskonale wiedzą jak brzmią instrumenty na żywo. Brak dynamiki, przesunięcia fazowe i nienaturalnie podbite niskie częstotliwości w typowych systemach głośnikowych nie mogły być zaakceptowane przez firmę WHT. W 1994 roku WHT rozpoczęło produkcję głośników opartych na tzw. " J bin"  lub "scoop", ale początki doświadczeń z tymi rozwiązaniami sięgają roku 1978. Może z zewnątrz konstrukcje WHT nie wyglądają na rewolucyjne rozwiązania, ale po sprawdzeniu co jest w środku okazuje się, że po tubie nic nie zostało a zupełnie nowym rozwiązaniem jest  REFLEKTOR, który pozwala na 100% wykorzystanie ruchu membrany.
 
Od 2005 roku firma WHT jest też współwłaścicielem australijskiej firmy produkującej głośniki od 1955 roku  (odpowiednik amerykańskiego JBL lub też Aletc Lansing). Połączenie tych firm  pozwoliło ekipie WHT eksperymentować z wooferami i tweeterami a wynikiem tego są  woofery i tweetery o wysokiej sprawności i jakości. Te właśnie nowe wooferywstęgowe tweetery ( tweetery  składane są w fabryce WHT ze sprowadzanych elementów ) mogą być odsłuchiwane z odległości 1.5 do 50 metrów, bez efektu krzykliwego brzmienia, które charakteryzuje typowe głośniki PA używane w systemach Hi-Fi.
 
Komponenty takie jak cewki i membrany oraz części wstęgowego tweetera są  selekcjonowane i parowane przed wyprodukowaniem woofera lub tweetera, co zapewnia wprost idealne odtwarzanie kanału lewego i prawego. Poprzez łączenie wypróbowanych metod (nie stosowanych przez konkurencyjne firmy ze względu na wysoki koszt) z nowoczesnymi rozwiązaniami, firmie WHT udało się wyprodukować  woofery i tweetery o idealnym dopasowaniu sprawności tych elementów. Woofery WHT pracują w kolumnie bez zwrotnicy, co pozwala na odtworzenie najbardziej zbliżonego do rzeczywistości  brzmienia instrumentów. Połączenie srebrną taśmą bez lutowania minimalizuje zniekształcenia i zmniejsza oporność wewnętrznych przewodów.
 
W 2006 roku WHT rozpoczęła współpracę z  Sydneyską firmą Polymer Engineering, która specjalizuje sie w technologii CNC. Nowi konstruktorzy to:
 • Andrew Fraser - właściciel i główny konstruktor,
 • Jamie McKenzie - odpowiedzialny za wykończenia,
 • Phil Edgeley - muzyk, konstruował wiele głośników ( http://www.philedgeley.com/ ),
 • Steven Boyd - koordynuje prace nad głośnikami i opracował nową metodę produkowania membran,
 • Scott  Dalgainns - miał parę pomysłów dotyczących głośników i nie powinien być też tu pominięty.
W projektowaniu serii PR brało udział ponad 30 konstruktorów i muzyków. Warto wspomnieć, że wszystkie kolumny głośnikowe projektowane są do istniejących wooferów, których konstrukcji już się nie zmienia. W przypadku wszystkich wooferow WHT zostały one tak zaprojektowane, aby pracowały optymalnie w kolumnach.
 
Idealnym dla konstruktorów WHT byłby jeden głośnik pełno pasmowy czyli przenoszący pasmo od 20Hz do 20 K Hz, ale taki głośnik jeszcze nie został zbudowany. WHT stosuje więc 2 drożne głośniki. PR1 i PR3 mogą współpracować z lampowymi wzmacniaczami malej mocy klasy A np. 300B SET, ale też z tranzystorowym wzmacniaczem o mocy 500Watt. PR4 i PR2 mogą pracować ze wszystkimi wzmacniaczami, nawet tak małej mocy jak lampowy 0.5 Watt, ale też ze wzmacniaczami o mocy 800 Watt.
Subwoofery Bass Clef i Mini Sub dopełniają barwę dźwięku i cechują się szybkim, bardzo zintegrowanym naturalnym basem. Ich konstrukcja oparta jest na bardzo lekkiej, 15  calowej membranie ze sprawnością 102 dB ( Bass Clef).
 
Kolumna głośnikowa WHT PR1

Kolumna głośnikowa WHT PR1Model PR1 MKII to wynik fascynacji konstruktorów WHT jednym konkretnym typem głośnika tubowego określanego jako reflektor. Jest to zupełnie nowe rozwiązanie łączące w sobie najlepsze cechy różnych rodzajów kolumn tubowych.

W fachowych podręcznikach dotyczących budowy kolumn głośnikowych ten typ konstrukcji nazywany jest "Direct Radiating plus Rear Horn Loading" Można też spotkać określenie: "Single rear horn loaded (scoop) bass enclosure". Na pierwszy rzut oka kolumny WHT mogą przypominać zmodernizowaną wersję takiego właśnie horna ale po dokładnym zapoznaniu się z budową PR1 widać, że nie jest to ani "horn" ani też "Tranmission Line" a raczej hybryda trzech typów kolumn bardzo trafnie nazwana reflektorem.

Już we wcześniejszych konstrukcjach oryginalnej kolumny "Scoop" firma WHT zrezygnowała z wewnętrznego horna i pozostawiła samą łyżkę czyli "scop". Podstawowa różnica pomiędzy "rear load horn " a reflektorem WHT polega na natychmiastowym odbiciu fal dźwiękowych generowanych przez tylny wychył memebrany woofera.

Typowy Rear Horn Loading/Scopp charakteryzuje niewielkie podbicie niskich częstotliwości a także mechaniczne wycięcie pasma powyżej 150 HZ powodując, że ze scoopa czyli łyżki wydobywają się tylko niskie częstotliwości. W nowej konstrukcji WHT typu reflektor poprzez łyżkę generowane jest cale pasmo kreowane przez wychylenie tylne membrany woofera.

Sama łyżka czyli w tym wypadku "jarrach scoop" działa jakby 18 calowa pasywna membrana w odróżnieniu od typowego "scoop" ( łyżki ) w konstrukcji horn. Dźwięk Reflektora jest przyspieszony w porównaniu z pierwotną konstrukcją, która posiadała "folded horn".

Gdybyśmy porównali typową 2 drożną kolumnę głośnikową (woofer 8 cali plus tweeter ) identycznych rozmiarów, moglibyśmy zaobserwować że taka kolumna generuje dźwięk wyższych częstotliwosci z tweetera, resztę z woofera i niskie tony z niewielkiego wylotu bass reflexu. Cała reszta kolumny, czyli 70% powierzchni kolumny typowej, nie bierze udziału w rozprowadzaniu fal dźwiękowych czyli jest martwa, podczas gdy w reflektorze WHT praktycznie cała kolumna i jej tył czyli łyżka wspomagają woofer i generują fale dźwiękowe. W specyfikacjach technicznych PR1 MK II występuje jako dwu drożny reflektor ale dzięki aktywnej roli łyżki tak naprawdę otrzymujemy trójdrożną konstrukcję.

W tym miejscu możemy przytoczyć kilka różnic między poprzednią wersją PR1, która była pozytywnie opisana przez internetowy magazyn 6moons i nowa wersja PR1 MK II. Tak naprawdę dwa to różne głośniki. W poprzedniej wersji woofer pracował ze zwrotnicą a elementy i okablowanie były lutowane. Skuteczność głośników była o 2 decybele niższa.

Więcej…
 
Kolumna głośnikowa WHT PR2

Kolumny głośnikowe WHT PR2

 • Monitory, 2 drożna konstrukcja typu reflektor
 • Głośniki: 
  • 12'' śrenio/niskotonowy woofer WHT.
   Super lekka papierowa membrana
  • Tweeter: 7.3" (115mm ) / 4.5" (115mm), wstęgowy. Pasmo przenoszenia tweetera: 730Hz - 42KH
   Wewnętrzne okablowanie: taśmy ze srebra ( srebro poddane procesowi podgrzewania i wyciągania w celu zwiększenia przewodności) łączące bezpośrednio, bez lutowania
 • Pasmo przenoszenia: 37Hz - 42KHz ± 3dB
 • Skuteczność: 102dB spl (2.83,1m)
 • Nominalna impedancja: 8 Ω ( minimum 5Ω)
 • Częstotliwość zwrotnicy: 
  • woofer: bez zwrotnicy,
 • Odcięcie tweetera: 1200Hz z kondensatorami Mundorf silver/oil
 • Zalecana moc wzmacniacza: 0.5Watt - 500Watt
 • Wymiary: 
  • Wysokość: 61 cm ( 24")
  • Szerokość: 40cm ("15,7")
  • Głębokość: 29cm (11,4")
 • Waga netto: 35 kg (77lbs) jeden głośnik
 • Wykończenie: Czarny lakier fortepianowy / Skóra / Jarrah

 

 
Kolumna głośnikowa WHT PR4

Kolumna głośnikowa WHT PR4

Projektowanie głośników przy pomocy komputera jest zajęciem pod każdym względem bardzo przyjemnym.
Włączamy komputer, wybieramy głośnik niskotonowy czyli woofer, do tego do kompletu tweeter (najlepiej dobrej firmy X lub Y) i przy pomocy wszystkich dostępnych danych już projektujemy kolumnę głośnikową.

Uciecha czyli FUN jest z tego całkiem spora; popijamy sobie kawę, a kolumnę wymyśla nam maszyna z odpowiednio sprytnym programem.
Ktoś kto opracował taki program miał niewątpliwie duże pojęcie o programowaniu, być może trochę wiedzy (w teorii) o akustyce, ale podejrzewamy że pojęcie o prawdziwym brzmieniu instrumentow w tym wypadku było blisko zera.

Nie przeszkadza to oczywiście żeby przy pomocy dostarczonych nam wcześniej przez wspomnianą firmę X  głośników nasza nowa konstrukcja osiągnęła znakomite brzmienie… Rzecz jasna na razie wiemy to tylko z wykresów na ekranie monitora. Wpatrujemy się więc w ten ekran z satysfakcją wirtualnego konstruktora i kontemplujemy wspaniałość naszego dzieła…

Tak naprawdę w tym samym programie przydałaby się opcja pod nazwą „Test w jednym z audiofilskich czasopism”. Niestety nie możemy jej znaleźć, więc po  paru tygodniach zmagania się z budową prototypu jesteśmy gotowi na pierwszy odsłuch. Podłączamy kable, resztę sprzętu, wkladamy płytę, wciskamy „play” i …. Noo nie jest źle, jest co prawda trochę gorzej niż przedstawiał to idealny wykres…ale przecież możemy coś jeszcze pozmieniać! Na przykład wybrać inną zwrotnicę, zmodyfikować skrzynię itd.
Przecież mamy komputer który za nas "wszystko” zrobi no i to opogramowanie, które tanie nie było więc spokojnie jeszcze raz lub nawet dwa wszystko sprawdzi i pomierzy.
Po paru dniach kolejnych zmagań ze zmianami i przeróbkami robimy pomiar – symulacja pokazuje, że jest super, więc znowu  odsluch i .... no lepiej, lepiej ale  jakoś jeszcze lepiej wyglądało to na ekranie…zatem do zmian….

Więcej…
 


Copyright © 2018 - 300B Systemy High End