In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Strona główna Kable PSC Dlaczego P.S.C.?
Dlaczego P.S.C.?

Jeszcze 20 lat temu audiofil pytający sie w sklepie o kabel połączeniowy (interconnect)  czy głośnikowy, budził powszechne zdziwienie.

Kompletny brak zainteresowania tematem kabli i traktowanie ich jako osprzęt w początkowym okresie rozwoju dziedziny Hi-Fi, zahamowal  postęp całego przemysłu audio. Łączyło się elementy przysłowiowym byle czym oczekując cudownych rezultatów. Wielu inżynierów elektroników produkujących lub projektujących sprzęt audio uważa nadal, że nikt nie jest w stanie usłyszeć różnicy pomiędzy kablami i w związku z tym nie ma po co zawracać sobie nimi głowy.

Kabel Pure Silver Connection Litz3Wyjątkiem w tych czasach byli założyciele Pure Silver Connection, którzy już w 1978 roku rozpoczęli swoją działalność po prostu od wymiany zwykłych miedzianych kabli na ręcznie robione srebrne kable.
Pierwszymi klientami byly studia nagraniowe i tam producenci i muzycy mogli usłyszeć znaczną poprawę po zmianie na kable ze srebra. Trochę trzeba było poczekać, bo aż do 1991 roku, żeby zaczęły pojawiać się zamówienia od prywatnych osób posiadających dobre systemy stereo.
 
Żeby odpowiedzieć na pytanie jaki kabel jest najlepszy zalecamy zapoznanie się z tabelą przewodności cieplnej i tabelą przewodnictwa elektrycznego, gdzie widać, że srebro jest najlepszym przewodnikiem prądu i ciepła. Na drugim miejscu jest miedź, trzecie zajmuje złoto a czwarte aluminium.
Dla przykładu platyna lub rod zamują dalekie miejsca w tabeli przewodności, ale nie przeszkadza to niektórym firmom powlekać nimi takie elementy jak wtyczki czy inne zakończenia kabli.
Upraszczając zagadnienie przekazu sygnału dźwiękowego pomiędzy komponentami wydawałoby się, że wyborem każdego audifila bedą srebrne kable, jednak większość sprzedawanych kabli to kable miedzane. Koszt miedzi jest znacznie niższy w porównaniu ze srebrem, jednak utlenianie miedzianego przewodnika to bardzo poważny problem każdego miedzianego kabla.
Utlenianie czyli naprawdę to zamiana powierzchni przewodnika miedzianego z przewodnika w półprzewodnik, następuje w pierwszej sekundzie po jego wyprodukowaniu. Pokrycie miedzianego przewodnika warstwą PVC lub Teflonem wcale nie hamuje utleniania się miedzianego przewodnika. Proces utleniania w wypadku pokrycia PVC jest zwolniony, ale postępuje ciągle. Pokrywanie miedzianego przewodnika teflonem, który uważany jest za lepszy dielectric niż PVC odbywa się przy temperaturze 650 F a tak rozgrzany teflon powoduje natychmiastowe utlenianie sie przewodu miedzianego.
Dla PSC stosowanie powietrznej otoczki w wypadku miedzianego przewodnika jest po prostu receptą na szybsze i nieustanne utlenianie się przewodnika.

Pure Silver Connection Pristine R50Miedź ma ograniczone możliwości jeżeli chodzi o annealing czyli podgrzewanie przewodnika w celu przedłużenia kryształów i zwiększenia przewodności. Pomimo tych wad, kabli miedzianych sprzedaje się najwięcej i niektóre osiągają astronomiczne ceny.
W porównaniu ze srebrem aluminium, które też znalazło zastosowanie w systemach high end jako kable, wypada nazwać oprnikiem a nie przwodnikiem a jednak też sprzedaje się tego metalu sporo. PSC w swojej ofercie proponuje kable z mieszanek 3 najlepszych przewodników a prace nad nowymi modelami ciągle trwają. Początki działalności PSC polegały na dopasowywaniu kabli do konkretnego systemu High End i często firma experymentowała z różnymi przewodnikami produkując zupełnie nowy kabel tylko do jakiegoś konkretnego systemu.

Generalnie panuje opinia, że srebrne kable brzmią ostro, z przesadzonymi wysokimi tonami a bas jest uszczuplony. Dzieje się tak dlatego, że większość firm produkujących kable ze srebra używa minimalnej ilości tego przewodnika, które przy maszynowej obróbce nie da się wygrzewać i to tłumaczy tak zwany ostry dźwięk srebrnych kabli.
Firma PSC tłumaczy to zjawisko w ten sposób: wysokie tony po prostu zawsze byly na nagraniu tyle, że miedziane kable nie był w stanie tego przekazać. Srebrne kable PSC cechuje bardzo wyrównane brzmienie ze sporą ilością czystego nie zamulonego basu. Teoretycznie najlepszy czyli idealny kabel to podgrzane srebro ( o ok 20% podwyższona przewodność) w powietrznej otoczce. 

Konstruowanie idealnego kabla miałoby sens, gdyby systemy High End brzmialy bezbłędnie. Jednak najbardziej popularne jest wykorzystywanie kabli do fitrowania sygnału. Mieszanie metali zapoczątkowane przez firmę PSC znalazło zastosowanie w kablach AG/ Gold i Stella lub tez R series.
Prawdziwym polem do popisu dla firmy PSC są ciągłe, nietypowe zamówienia klientów posiadających po kilka systemów High End. 27 metrów kabla głośnikowego czyli srebrnej taśmy wbudowanej w ścianę, to tylko jeden przykład tych niezwykłych kablowych experymentów. Należą do nich też zamówienia polegające na tzw. przesrebrzeniu studia nagraniowego lub konstruowanie na życzenie klienta kosztownego kabla Stella MK II. Oferta PSC jest tak duża że na pewno każdy audiofil znajdzie w niej swoje kablowe ultimatum.

 
Copyright © 2018 - 300B Systemy High End