In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Strona główna Kable PSC


PSC Monolith

Po wielu latach prób i niepowodzeń, australijskiej firmie PSC Audio, jako pierwszej na świecie, udało się zbudować „interkonekt doskonały”, w którym sygnał od początku do końca płynie jednolitym elementem (bez spoiw lutowanych), i to wykonanym ze srebra najwyższej czystości. To rewolucja na rynku kabli, która początkuje nową erę w dziedzinie przesyłu sygnału.

„Monolith” to pierwszy na świecie interkonekt wykorzystujący zupełnie nową technologię, dającą nieosiągalną wcześniej redukcję zniekształceń. Jeszcze do niedawna kable RCA wytwarzano stosując ogólnie przyjęty schemat, a różnice dotyczyły jedynie jakości zastosowanych elementów i ich łączenia. Firma PSC Audio jako pierwsza stworzyła interkonekt, który stanie się kolejnym „kamieniem milowym” w historii przemysłu Hi-Fi.

Filozofia twórców „Monolith’a” zakłada, że każdy element interkonektu to przeszkoda, która negatywnie wpływa na przesyłany sygnał. Wbrew pozorom nie jest ich tak mało: bolec RCA, lut (to „pięta achillesowa”, ma najniższą przewodność),sam kabel, oraz lut i bolec po drugiej stronie. Jeśli przyjrzymy się swojemu systemowi to widzimy, że często sygnał musi pokonać niejedno złącze RCA, co znacznie zwiększa skalę problemu.

W modelu „Monolith” zastosowano najbardziej radykalne rozwiązanie, jakie tylko mogło się pojawić się w głowach inżynierów: cała część przewodząca interkonektu składa się z jednego kawałka srebra. Nie ma tam żadnych połączeń ani mechanicznych (skręcanych) ani lutowanych. Okrągły bolec wtyczki płynnie przechodzi w taśmę, która na drugim końcu znów przyjmuje kształt bolca RCA.. Dodajmy do tego jeszcze najwyższej klasy izolator oraz oplot ekranujący i otrzymujemy „interkonekt doskonały”.

Rozwiązanie jest zupełnie przełomowe, ale w swej istocie jednocześnie banalnie proste, więc od razu zadajemy sobie pytanie: „Dlaczego nie zrobiono tego wcześniej?”. Pomysł wykorzystania jednego elementu pojawił już w 1994 roku, Wtedy też powstał pierwszy prototyp kabla tego typu, wykonany z miedzi. W przeciwieństwie do miękkiej i ciągliwej miedzi srebro to bardzo „niewdzięczny” materiał do ukształtowania. Samo wykonanie jednolitego srebrnego elementu o takim kształcie okazało się  niebywale skomplikowanym zadaniem. Dodatkową trudnością było stworzenie jednorodnego odcinka przewodnika o różnym stopniu twardości. Bolec musi być stosunkowo twardy i odporny na mechaniczny kontakt z gniazdem. Odwrotnie środkowa część kabla, gdzie potrzebna jest elastyczność i odporność na wielokrotne zginanie.
Sprostano mu po wielu próbach, dzięki wieloletniemu doskonaleniu technologii i zaawansowanej obróbce CNC.

Korzyści wynikające z takiej konstrukcji są oczywiste Żadnych przeszkód dla sygnału oznacza minimum zniekształceń i jak najprostszą drogę sygnału.

Nie ustalono jeszcze europejskiej ceny Monolith’a ale możemy przypuszczać, że interkonekt doskonały ma wszelkie przesłanki aby być również interkonektem najdroższym. Niewątpliwie będzie to przewód elitarny, który właścicielom najlepszych systemów audio umożliwi osiągnięcie tego wciąż poszukiwanego ideału.

Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith Kabel PSC Monilith

 
Dlaczego P.S.C.?

Jeszcze 20 lat temu audiofil pytający sie w sklepie o kabel połączeniowy (interconnect)  czy głośnikowy, budził powszechne zdziwienie.

Kompletny brak zainteresowania tematem kabli i traktowanie ich jako osprzęt w początkowym okresie rozwoju dziedziny Hi-Fi, zahamowal  postęp całego przemysłu audio. Łączyło się elementy przysłowiowym byle czym oczekując cudownych rezultatów. Wielu inżynierów elektroników produkujących lub projektujących sprzęt audio uważa nadal, że nikt nie jest w stanie usłyszeć różnicy pomiędzy kablami i w związku z tym nie ma po co zawracać sobie nimi głowy.

Kabel Pure Silver Connection Litz3Wyjątkiem w tych czasach byli założyciele Pure Silver Connection, którzy już w 1978 roku rozpoczęli swoją działalność po prostu od wymiany zwykłych miedzianych kabli na ręcznie robione srebrne kable.
Pierwszymi klientami byly studia nagraniowe i tam producenci i muzycy mogli usłyszeć znaczną poprawę po zmianie na kable ze srebra. Trochę trzeba było poczekać, bo aż do 1991 roku, żeby zaczęły pojawiać się zamówienia od prywatnych osób posiadających dobre systemy stereo.
 
Żeby odpowiedzieć na pytanie jaki kabel jest najlepszy zalecamy zapoznanie się z tabelą przewodności cieplnej i tabelą przewodnictwa elektrycznego, gdzie widać, że srebro jest najlepszym przewodnikiem prądu i ciepła. Na drugim miejscu jest miedź, trzecie zajmuje złoto a czwarte aluminium.
Dla przykładu platyna lub rod zamują dalekie miejsca w tabeli przewodności, ale nie przeszkadza to niektórym firmom powlekać nimi takie elementy jak wtyczki czy inne zakończenia kabli.
Upraszczając zagadnienie przekazu sygnału dźwiękowego pomiędzy komponentami wydawałoby się, że wyborem każdego audifila bedą srebrne kable, jednak większość sprzedawanych kabli to kable miedzane. Koszt miedzi jest znacznie niższy w porównaniu ze srebrem, jednak utlenianie miedzianego przewodnika to bardzo poważny problem każdego miedzianego kabla.
Utlenianie czyli naprawdę to zamiana powierzchni przewodnika miedzianego z przewodnika w półprzewodnik, następuje w pierwszej sekundzie po jego wyprodukowaniu. Pokrycie miedzianego przewodnika warstwą PVC lub Teflonem wcale nie hamuje utleniania się miedzianego przewodnika. Proces utleniania w wypadku pokrycia PVC jest zwolniony, ale postępuje ciągle. Pokrywanie miedzianego przewodnika teflonem, który uważany jest za lepszy dielectric niż PVC odbywa się przy temperaturze 650 F a tak rozgrzany teflon powoduje natychmiastowe utlenianie sie przewodu miedzianego.
Dla PSC stosowanie powietrznej otoczki w wypadku miedzianego przewodnika jest po prostu receptą na szybsze i nieustanne utlenianie się przewodnika.

Pure Silver Connection Pristine R50Miedź ma ograniczone możliwości jeżeli chodzi o annealing czyli podgrzewanie przewodnika w celu przedłużenia kryształów i zwiększenia przewodności. Pomimo tych wad, kabli miedzianych sprzedaje się najwięcej i niektóre osiągają astronomiczne ceny.
W porównaniu ze srebrem aluminium, które też znalazło zastosowanie w systemach high end jako kable, wypada nazwać oprnikiem a nie przwodnikiem a jednak też sprzedaje się tego metalu sporo. PSC w swojej ofercie proponuje kable z mieszanek 3 najlepszych przewodników a prace nad nowymi modelami ciągle trwają. Początki działalności PSC polegały na dopasowywaniu kabli do konkretnego systemu High End i często firma experymentowała z różnymi przewodnikami produkując zupełnie nowy kabel tylko do jakiegoś konkretnego systemu.

Generalnie panuje opinia, że srebrne kable brzmią ostro, z przesadzonymi wysokimi tonami a bas jest uszczuplony. Dzieje się tak dlatego, że większość firm produkujących kable ze srebra używa minimalnej ilości tego przewodnika, które przy maszynowej obróbce nie da się wygrzewać i to tłumaczy tak zwany ostry dźwięk srebrnych kabli.
Firma PSC tłumaczy to zjawisko w ten sposób: wysokie tony po prostu zawsze byly na nagraniu tyle, że miedziane kable nie był w stanie tego przekazać. Srebrne kable PSC cechuje bardzo wyrównane brzmienie ze sporą ilością czystego nie zamulonego basu. Teoretycznie najlepszy czyli idealny kabel to podgrzane srebro ( o ok 20% podwyższona przewodność) w powietrznej otoczce. 

Konstruowanie idealnego kabla miałoby sens, gdyby systemy High End brzmialy bezbłędnie. Jednak najbardziej popularne jest wykorzystywanie kabli do fitrowania sygnału. Mieszanie metali zapoczątkowane przez firmę PSC znalazło zastosowanie w kablach AG/ Gold i Stella lub tez R series.
Prawdziwym polem do popisu dla firmy PSC są ciągłe, nietypowe zamówienia klientów posiadających po kilka systemów High End. 27 metrów kabla głośnikowego czyli srebrnej taśmy wbudowanej w ścianę, to tylko jeden przykład tych niezwykłych kablowych experymentów. Należą do nich też zamówienia polegające na tzw. przesrebrzeniu studia nagraniowego lub konstruowanie na życzenie klienta kosztownego kabla Stella MK II. Oferta PSC jest tak duża że na pewno każdy audiofil znajdzie w niej swoje kablowe ultimatum.

 


Copyright © 2018 - 300B Systemy High End